Pierwsza pomoc – istotna wiedza czy błachostka

Pierwsza pomoc jako podstawowa wiedza i umiejętność

Analizując aktualną wiedzę medyczną można stwierdzić, że pierwsza pomoc jest częścią ratownictwa medycznego. Idąc dalej za tą myślą uznajemy, że jest ona czymś bardziej podstawowym. Ratownictwem medycznym zajmują się specjaliści z tego zakresu, natomiast pierwszą pomocą powinni zajmować się wszyscy, a przynajmniej wtedy gdy staną się świadkami zdarzenia zagrożenia życia ludzkiego. Dlatego tak ważne jest zgłębianie jej zasad oraz znajomość czynności które umożliwiają uratowanie ludzkiego życia. Pierwsza pomoc jest nauczana w wielu etapach edukacji ustawicznej i tej nieobowiązkowej. Począwszy od szkoły podstawowej zaczynamy uczyć się pierwszej pomocy, kończąc na studiach wyższych trzeciego stopnia czy kursach doskonalących dla pracowników. Ważne aby nie stracić z oczu tak ważnego elementu własnej wiedzy. Więc moi drodzy czytelnicy zachęcam do udziału w kursach doskonalących, takich, jak: pierwsza pomoc, pierwsza pomoc dla pracowników czy pierwsza pomoc w szkole.

Kto może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia dotyczącym ratownictwa medycznego edukacją społeczeństwa z zakresu pierwszej pomocy zajmują się ratownicy medyczni, pielęgniarki sytemu ratownictwa czy lekarze systemu ratownictwa medycznego. Więc wybierając firmę do szkolenia trzeba zwrócić uwagę na to czy instruktorzy są przedstawicielami tych zawodów.

Szkolenia z pierwszej pomocy – kogo wybrać na swojego nauczyciela

Wybór dobrej firmy szkoleniowej to połowa sukcesu, druga połowa to zaangażowanie kursantów w szkoleniu. Na stronie o pierwszej pomocy możecie wyszukać dobre firmy, które posiadają dobre referencje, oraz w których pracują najwyższej klasy specjaliści z ratownictwa medycznego. Zachęcając do dalszych działań w tym zakresie warto przypomnieć, że po nagłym zatrzymaniu krążenia to od świadka zdarzenia zaczyna funkcjonowanie łańcuch przeżycia i to właśnie od świadka zdarzenia będzie zależało czy akcja ratunkowa będzie miała szanse powodzenia.

Czego powinniśmy nauczyć się na kursie pierwszej pomocy?

Na kursie pierwszej pomocy kluczowym tematem jest postępowanie z osobą z nagłym zatrzymaniem krążenia. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest utrata przytomności a następnie inne stany zagrożenia życia.

Ile powinno trwać szkolenie z pierwszej pomocy i jak często je powtarzać?

Standardowy kurs z pierwszej pomocy w zakresie podstawowym trwa co najmniej 4 godziny lekcyjne, natomiast warto zadbać o jego wydłużenie (o ile jest to pierwsze twego typu szkolenie od dłuższego czasu).

Warto powtarzać te szkolenia co około 2 lata w celu utrzymania na odpowiednim poziomie umiejętności prowadzenia resuscytsacji krążeniowo oddechowej.

Pamiętajmy pierwsza pomoc ratuje życie! Zajmijmy się pierwszą pomocą już dzisiaj, nigdy nie wiemy kiedy zdarzy się okazja aby ją wykorzystać w rzeczywistym czasie w działaniu które zdecyduje o tym czy ktoś dostanie szanse na przeżycie.

cropped-Katalog2.jpg

Umiejętności – pierwsza pomoc – rosną wraz z kolejnymi ćwiczeniami.

 

VN:F [1.9.14_1148]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
VN:F [1.9.14_1148]
Rating: +3 (from 3 votes)
Pierwsza pomoc - istotna wiedza czy błachostka, 10.0 out of 10 based on 3 ratings
Ten wpis został opublikowany w kategorii Pierwsza pomoc i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.